Vatanseverler

Tarihe dönüp baktığımızda ülkemiz için hayatlarını ortaya koyan insanlar, kendi şahsi çıkarlarını hiç bir zaman akıllarına getirmemişlerdir. Vatan aşkı onlar için her şeyin üstündedir. Akıllarına nasıl birlerine kendimizi nasıl yamarız, ne çıkar elde elde ederiz düşüncesinde olmamışlardır. Daima vatan sözkonusu ise gerisi teferruattır diye düşünmüşlerdir.
           
Kurtuluş Savaşımızda yaptığı istihbarat faaliyetleri ile müthiş yayarlılıklar gösteren Esat Tomruk yani İngiliz Kemal 1887 yılında doğmuş 1966 yılında 79 yaşında vefat etmiştir. Kendisine ancak 77 yaşında maaş bağlanmıştır. (1)

Fuat Balkan; ilk eskrimcilerimizdendir, Ordu'da ilk Harbiye Spor kulübü kurucusu ve Beşiktaş Spor Kulübünün kurucusudur. Kurtuluş savaşımız esnansında Yunanistan'da sabotaj ve baskınlar düzenleyerek Yunanlıları imha ve oyalama harekatında bulunmuş bir komitacıdır. Kendisine verilen paranın hesabını tutmuş ve sonunda artan 500 Lirayı Edirne Defterdarlığına 1924 tarihinde iade etmiştir.(2) 500 Lirayı zimmetine geçirmeyi aklından geçirmemiştir.

Diğer onurlu kahramanlarımızdan biri de Fatma Seher Hanım namı diğer Kara Fatma'dır. Savaştan sonra bağlanan maaşını Kızılay'a bağışlamıştır. Gerekçesi vatan için savaştık, para için değil.  1923 ten sonra ki yıllarda bir İngiliz gazeteci ile yaptığı röportajda nasıl geçindiği sorusuna, devletten ayda 500 Lira aldığını ve kendisine bir ev hediye edildiğini söylemiştir. Aslında böyle birşey yoktur esasen devletini küçük düşürmek istememiştir. Kendisine 22 Şubat 1954'te maaş bağlanmıştır. Fakat bir yıl sonra 1955'te vefat etmiştir. (3)

Kurtuluş Savaşımızın bir diğer kahramanı İpsiz Recep'tir. İpsiz Recep çetesi ile birlikte müthiş yararlıklar göstermiştir. İstiklal madalyası verilmiş ve maaş bağlanmış. Fakat vatan savaşını madalya ve maaş için değil vatanın kurtuluşu için yaptığını belirtmiştir. Madalyayı iade edip, maaşını da Tayyare Cemiyetine bağışlamıştır. Ankara'ya davet edildiğinde verdiği yanıt muhteşemdir. ''Savaşta dik duran başımızı siyasette eğmeyiz. Tilkinin pazarda işi yoktur.'' (4)

Bu kahramanların ve nicelerinin ruhu şad olsun. 

Kaynaklar: 
(1) İsyan Benim Adımdır, Ulak Yayıncılık, Ergun Hiçyılmaz
(2) Fuat Balkan'ın Hatıraları, Arma Yayınları, Metin Martı 
(3) Kara Fatma, Timaş Yayınları, İlknur Bektaş
(4) İpsiz Recep,  Nesil Yayınları, Can Alpgüvenç 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Plevne'den Çanakkale'ye

Tom Amcanın Kulübesi