Plevne'den Çanakkale'ye

Charles Snodgrass Ryan 1853 doğumlu bir Avustralya'lı doktordur. Roma'da iken London Times gazetesinde Osmanlı hükümeti'nin askeri cerrah aradığı ilanını görür. Başvurur, başvurusu kabul edilerek 1876 yılında İstanbul'a gelir. 1877-78 Osmanlı Rus Savaşında Plevne'de Osman Paşa'nın yanında askeri doktor olarak görev alır. Burada gösterdiği yararlılıklar dolayısıyla birçok madalya alır. savaştan sonra ülkesine geri döner. Avustralya'da adı Plevne Ryan'dır.
               
Türkler'e olan gönül bağı kopmaz ve Avustralya Melbourne'da Osmanlı İmparatorluğu konsolosluğu yapar.

1915 Çanakkale savaşında doktor olarak Avustralya ordusunda görev alır. Aynı zamanda iyi bir fotografçıdır. Çanakkale ile ilgili birçok fotograf onun tarafından çekilmiştir.

Gelibolu'da Kanlısırt'ta yapılan şiddetli muharebede şehitlerimiz, yaralılarımız ve onların ölü ve yaralıları için ateşkes yapılır. Dr.Ryan 62 yaşında bir subay olarak elinde fotograf makinası emirler vermektedir. Türk subayların ilgisini çeker yaşlı subay, elinde fotograf makinası ve göğsünde Mecidi, Osmani nişanları ile. Türk subaylar öfkeli bir şekilde aralarında konuşurlar. Bu yaşlı subayın bu madalyaları kimbilir hangi şehidimizden çaldığını düşünürler. Fakat Plevne Ryan kırık dökük Türkçesi ile konuşmaları anlar ve Plevne'de Osman Paşa'nın hizmetinde askeri doktor olarak görev aldığını belirtir. Türk subaylar şaşkınlık içindedirler ve ona büyük saygı duyarlar.

Ne yazık ki Plevne Ryan adı Türk ve Avustralya dostluğunun bir ifadesi olarak ülkemizde bir sokağa adı verilmemiştir.

Kaynak: 
Arıburnu 1915, Haluk Oral, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Vatanseverler

Tom Amcanın Kulübesi